Интернет издање - архива
Штампа

Србија у топ-осам

Дође дан када се све што сте несрећно пропустили слије у један рајски тренутак. За кошаркаше Србије дошао је у право време. У осмини финала Мундобаскета у Шпанији, фрустрације заостале из групних пораза искалили су на Грцима (90:72) и на црвеном тепиху ушетали у друштво осам најбољих на свету.

За „већ виђено“ на претходном шампионату у Турској - пласман у полуфинале, играће у среду (18.00) с великим дужником из Гранаде Бразилом, који је темпом у другом полувремену прегазио времешне аргентинске мајсторе. Прво полувреме променило је заштитни знак наше игре. Са дресова је отпао одбрамбени амблем, нашивен је нови - нападач ки! Разноврсност којом су по свим шавовима парали грчку одбрану подсетила је на селекторово играчко време. Почев- ши од Калинићевог закуцавања преко Бурусиса, као реплике чувеног Даниловићевог скока преко Сабиносовог ега из 1995, преко Богдановићевих и Теодосићевих тројки из Ђорђевићевог репертоара, до центарских потеза Радуљице и Крстића из Дивчевог „менија“. Све те симболике, посебно тренуци када је Калинић летео до самог врха своје досадашње каријере, биле би довољне за убедљиву предност да је на дресовима бар остао да виси о концу онај одбрамбени амблем, у који се селектор заклињао од првог дана. Док није отпао, држао се углавном за војничку дисциплину Јовића. Да су његови саиграчи боље читали Кацикарисов тренерски портфолио, многи пасови не би стигли до грчких шутера ван тројкашке линије. Нешто слично вероватно је и Ђорђевић у свлачионици рекао својим момцима. Напад у тре- ћој четвртини био је за нијансу сирома- шнији, али је одбрана била немерљиво богатија. Затворена је већина путева којима се грчка лопта несметано кретала у првом делу, а свако понаособ подигао је индивидуалну одбрану за неколико „борбених степени“. Још пре поласка у Шпанију, Ђорђевић је јавно поручио Богдановић у да не мора грозничаво да тражи своју савршену утакмицу. „Наћи ће она њега“, рекао је човек са енциклопедијом таквих мечева. Пронашла га је у најва- жнијем тренутку, али не само њега. Већина репрезентативаца, свако на свој на- чин, играла је савршену утакмицу. Надамо се не и претпоследњу на Светском првенству...