Интернет издање - архива
Штампа

Србија одбранила европски трон!

Ватерполисти Србије одбранили су титулу шампиона Европе победом над Црном Гором 10:8, пред 16.000 гледалаца у Београдској арени!
Екипа Дејана Савића освојила је треће узастопно злато на континенталним такмичењима и тако изједначили резултат СССР од 1983/1987.
Ово је шесто узастопно најсјајније одличје Србије на свим такмичењима.
По два гола за шампионски тим постигли су Прлаиновић, Ћук и Алексић, а по један су дали Филиповић, Мандић, Пијетловић и Јакшић.
У тиму Црне Горе по два пута прецизни су били Бргуљан, Радовић и Јановић, а у стрелце су се уписали и Ивовић и Вукчевић.
Србија није одиграла свој најбољи меч, али је убедљивим победама од почетка шампионата, заслужено освојила ново злато.
У Арени виђен је изузетно тежак и неизвестан меч. Црна Гора је лако повела са 2:0, али је екипа Дејана Савића брзо изједначила. Од тога тренутка водила се жестока борба у базену, Србија је константно стизала гол заостатка, да би прво вођство стекла тек на почетку последње четвртине. Тада је кренуо налет нашег тима и предност од три гола разлике, неумољиви противник брзо смањује на минус један, али не успева да преломи резултат у своју корист.

Раније у суботу одигран је меч за треће место, а Мађарској је припала бронза победом над Грчком 13:10.

Испред Скупштине града биће организован дочек за ватерполисте и математичаре, који су освојили медаље на Међународној олимпијади у Казахстану.

Ток меча

Лош почетак за Србију. Црна Гора брзо је стигла до два гола предности, преко Ивовића и Вукчевића, док се домаћи тим мучио у организацији напада. Србија је нашла решење сјајним поготком са дистанце Алексића. Капитен Црне Горе Никола Јановић поново повећава на плус два искористиши играча више у базену. Екипа Дејана Савића успела је да успостави ритам у одбрани, али у нападу још не иде како би требало, голман Шћепановић има две одбране за црногорски тим.

Сјајан одговор Србије на почетку друге четвртине и изејдначење за нешто више од минута. Прво је Пралиновић био прецизан са дистанце, а затим резултат поравнава Ћук (3:3). Сада Црна Гора нервознија у нападу. Одбране обе репрезентације водиле су главну реч на терену, резултат се дуго није променио, а Србија није искористила два играча више како би први пут повела.

То на другој страни успева Црној Гори која поново води, а прецизан је био Радовић.

Мандић на почетку полувремена доноси ново изједначење Србији. Наш тим имао је играча више, млади ватерполиста из првог покушаја је промашио, али је онда успео да се домогне лопте и снажним ударцем затресао мрежу.

Митровић уписује четврту одбрану на мечу, али лопта се одбија до Црногораца и после лепе акције, Бргуљан са играчем више постиже гол за 5:4. Србија одмах узвраћа, а у стрелце се уписује Филиповић (5:5). Јефтин гол прима тим Дејана Савића преко Бргуљана нешто више од минута пре краја треће четвртине. Поново проблеми за Србију у нападу, па селектор тражи тајм-аут. У последњим секундама "делфини" имали играча више, веома важан погодак по средини постиже Прлаиновић - 6:6.

После поништеног гола Црне Горе, Србија коначно први пут на мечу стиже до предности, из другог покушаја прецизан је био Ћук 7:6. Дејан Савић заменио је голмане, Пијетловић брани уместо Митровића и сјајном одбраном одржао вођство свог тима. Душко Пијетловић постиже погодак за два гола вишка (8:6). Црна Гора је стала у нападу, српски голман успешно брани своју мрежу. Србија у налету, после сјајног додавања по дијагонали, Јакшић је био прецизан пред голом за 9:6.

После неколико празних минута Црна Гора експресно смањује резултат преко Радовића и Јановића који поново враћају меч у егал (9:8). Црна Гора имала је напад за изједначење, а голман Пијетловић изашао је далеко испред гола и спречио ривала да се приближи, он шаље лопту до Алексића и он после контранапада долази испред голмана и ставља тачку меч (10:8).