Интернет издање - архива
Штампа

Сребро за златне српкиње

Бразил овај пут није однео само прво место у групи, већ на целом шампионату, а наше рукометашице су тугу утопиле у сребрној медаљи, којом су обрадовале 19.467 очевидаца у „Комбанк арени“ и неколико милиона навијача широм земље - 22:20 (13:11). Као и у претходним мечевима елиминационе фазе, све се вртело око Драгане Цвијић, која је постигла скоро половину голова у првом полувремену, пет од 11.

Навијачи су је овацијама поздравили када је стала на линију седмерца (и наравно, погодила), а бурно су негодовали кад би се арбитри „усудили“ да је казне с два минута искључења. Сјајни пивот донео је прво вођство Србији у 12. минуту, док је Јелена Поповић повисила на плус два поготком преко Едуарде Аморим, своје куме. Иако добро познају противнице још од меча прве фазе у Нишу, на терену није било поздрава, загрљаја, тапшања по рамену, осмеха. С погледима као у боксера, рукометаш ице оба тима су падале и устајале у рингу „Арене“, примале ударце и враћале их дуплом мером. Свако је добијао понеку рунду, али домаћина су на ногама одржавали само навијачи, никад гласнији, никад заљубљенији у рукомет и сва узбуђења која овај спорт доноси. На полувремену је Бразил имао плус два, а у наставку је Едуарда Аморим, тек проглашени МВП шампионата, повисила предност на пет голова. Кола су кренула низбдро с повредом Драгане Цвијић, најбољег пивота првенства. Да је избор најбољег голмана био чудан одмах је показала Катарина Томашевић која је одбранила два везана седмерца у серији Србије од 4:0 (16:15)! По ко зна који пут се показало да додела индивидуалних признања не сме бити пре последњег минута финала, јер је наша министарка одбране потпуно засенила Бразилку Барбару Анерхарт. С неколико погодака са крила и из контри, коцкице су се полако склапале у игри нашег тима, али ривалке су у једном тренутку имале четири играча више. Две играчице и два играча. Шпански судијски пар Гарсија - Љоренте свим силама се трудио да покаже како није подлегао притиску с трибина, покушавао је да отклони све дилеме о домаћинском суђењу на великим рукометним шампионатима. Ипак, наше даме су се пре свега својим грешкама удаљавале од злата. Биле су на минус један, изједначиле су неколико пута, али никако нису могле до новог вођства. Када је и Драгана Цвијић шутнула поред гола из зицер позиције у самој завршници, било је јасно да је воз са златом прошао, а титула отишла на далеки прекоокеански пут. Ж.В.